Historie kusových koberců

Koberce patří v dnešní době mezi běžné podlahové krytiny a v případě kusových koberců, mezi snadno dostupné interiérové doplňky. Na trhu se můžeme setkat s mnoha typy kusových koberců, dle způsobu výroby rozlišujeme například oblíbené koberce Shaggy s dlouhým vlasem, koberce Heatset či Frizé. V prodejnách či internetových obchodech narazíme na koberce mnoha barev, vzorů či tvarů. Velmi oblíbené jsou i dětské kusové koberce s hravými a veselými motivy. Dnešní koberce mají však vedle pestré přítomnosti i velmi zajímavou a bohatou minulost.

Nejstarší kusový koberec Pazyryk

Za nejstarší kusový koberec na světě je považován koberec Pazyryk, nalezený v pohoří Altaj na Sibiři, v údolí Pazyryk, podle kterého je pojmenován.  Byl objeven v roce 1949 při archeologickém průzkumu v hrobce Scythianského prince ve velmi zachovalém stavu, díky tomu, že byl hluboce zamrazený do kusu ledu. Koberec byl tkaný velmi pokročilou technikou, má 360000 symetrických uzlů na metr čtvereční a rozměry 283 na 200 cm. Hustota tohoto ručně utkaného koberce byla mnohem větší než u dnešních koberců, které jsou vyráběny převážně strojně. Koberec Pazyryk je uložen v The State Hermitage Muzeu, v ruském Petrohradu.

Koberec Pyzyryk má tmavě červenou barvu a dvě ohraničená pole zobrazující jeleny a turecké jezdce.

Tkaní prvních koberců

Předpokládá se, že umění tkaní koberců bylo vyvinuto kočovníky na pláních ve střední Asii. Lidé si začali první kusové koberce vyrábět jako ochranu před tuhými zimami a  jako materiál jim posloužila kvalitní vlna ze stád koz a ovcí. Vzory těchto raných koberců byly tvořeny různými geometrickými tvary a křivkami, často doplněné motivy zvířat či lidí.

Tkaní koberce ve střední Asii

Tkaní koberce ve střední Asii

Král koberců Ardabil

V 16. století se naplno rozjela výroba kusových koberců a postupně vylepšovala technika tkaní a výroby. Centrem výroby kusových koberců byla Persie a Indie, ostatně i dnes se perské a indické koberce považují za nejlepší a nejkvalitnější na světě. V této době vznikl jeden z nejslavnějších a nejkrásnějších koberců vůbec, koberec Ardabil. Základem pro jeho výrobu se stalo hedvábí, byl  utkán v hustotě 500000 uzlů na metr čtvereční. Koberec má délku úctyhodných 10,5 metru a šířku 5,3 metru. Byl vyroben za vlády Šáha Tahmaspa I. a je právem považován za krále mezi perskými koberci.

Koberec byl původně uložen v mešitě Ardabil, podle které je pojmenován. Později, jako značně opotřebovaný, byl prodán britskému makléři aby nakonec skončil v muzeu Victoria and Albert v Londýně, kde je dodnes vystaven.

Slavný koberec Ardabil

Slavný koberec Ardabil

Koberec Marby, Švédská chlouba

Dalším kusových kobercem, který je vhodné zmínit, je koberec Marby. Byl vyroben v Turecku v 15. století a jedná se o nejstarší Švédský koberec, nalezený rozříznutý na dvě části v kostele Marby v provincii Jämtland. Je červený, ohraničený lemy po obvodu. Hlavním motivem jsou pávi, sedící symetricky na dvou stranách vedle stromu života. Tento zvířecí motiv s ptáky byl často viděn u koberců ve střední Asii. Koberec Marby je v současné době uložen v Muzeu National Antiquities ve Švédsku.

Koberec Marby

Koberec Marby

Článek "Historie kusových koberců" byl naposledy upraven 24.05.2014 uživatelem admin.

Přidejte komentář

  • (nebude publikován)

XHTML: Můžete použít tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>